Amatorska uprawa nameko

              

Pholiota nameko - Łuskwiak nameko

Instrukcję opracował : Krzysztof Biernacki

Konsultacje: Dr hab. Marek Siwulski

 

W Japonii należy , obok shiitake i enoki-take do najpopularniejszych grzybów uprawnych .Uprawiany jest również w Chinach i Korei. Gatunek ten występuje w warunkach naturalnych na terenie północnej Japonii, a także w zimniejszych rejonach Chin .Spotykany jest na drewnie obumarłych dębów i buków .Owocniki są niezbyt duże, o kapeluszu 2-7cm,osadzonym na centralnie umieszczonym trzonie o długości 4-8 cm,. Kapelusz lekko wypukły lub płaski, ma barwę miodowo brązową . U starszych owocników kapelusze wywijają się ku górze się ku górze , a ich brzeg jest pofalowany. Powierzchnia kapelusza jest błyszcząca i lepka podobnie jak u maślaków. Blaszki są początkowo żółtawe i brązowieją z wiekiem. Owocniki występują kępami, które czasami mogą pokrywać całą powierzchnie dostępną do owocowania. Łuskwiaka można uprawiać na drewnie prawie wszystkich drzew liściastych Najlepiej jednak do tego celu nadaje się dąb buk i topola . Łuskwiak nameko jest grzybem doskonale nadającym się do uprawy na trocinach .Sposób jej zakładania jest taki sam jak innych grzybów .  

                                                                                                     Dr hab. Marek Siwulski 

Zakładamy domową uprawę Łuskwiaka nameko ( nameko )     

Do domowej uprawy nameko przeznaczone jest podłoże całkowicie zainkubowane i dojrzałe. 

Poniższe fotografie przedstawiają kostki przeznaczone do uprawy amatorskiej

1 KROK : Wiązanie owocników 7-10 dn

Rozcinamy worek na wysokości górnego zgrzewu worka, na  około 1/2 szerokości worka,  tak jak na poniższej fotografii. Miejsce nacięcia worka , na fotografii zaznaczono czerwoną przerywaną kreską .

W tym okresie kostka powinna znajdować się w stosunkowo niskiej temperaturze około 10-13 C i  w bardzo wysokiej wilgotności około 98-100 % . W domowych warunkach, aby utrzymać taką wilgotność należy przez nacięcie w worku spryskiwać powierzchnie substratu 2 - 3 razy dziennie. W tym czasie kostka wymaga również przez około 8-10 godzin światła około 250-500 luksów ( wystarczająca ilość światła w pomieszczeniach z oknem) 

Po około 7-10 dniach na powierzchni substratu pojawią się zawiązki grzybów .Początkowo przypominają małe pomarańczowo-brązowe  kuleczki .

W tym czasie rozcinamy worek na całej szerokości .

2 KROK : Owocowanie 5-8 dni

Dorastanie owocników może odbywać się w temperaturze 13-19 C i przy  wysokiej wilgotności 90-95 % . W tym czasie spryskujemy wodą  powierzchnie substratu i owocniki 2-4 razy dziennie .W przypadku pojawienia się owocników na bocznych powierzchniach kostki , które w trakcie wzrostu zaczynają rozpychać folię ,nacinamy powierzchnie worka uwalniając w ten sposób grzyby, lub usuwamy całkowicie worek .

Po całkowitym usunięciu worka kostki umieszczamy na talerzu i przykrywamy większą torbą foliową

Torbę foliową zdejmujemy 2-3 razy dziennie na 5-10 min i spryskujemy kostkę wodą oraz wewnętrzną powierzchnie torby.

Zwykle owocniki osiągają maksymalne rozmiary po około 5-8 dniach . Po tym okresie możemy przystąpić do zbioru grzybów.

KROK 3 : ODPOCZYNEK I UZUPEŁNIANIE WODY 8-10 DNI

Po zebraniu owocników pierwszego rzutu ,powierzchnia podłoża pokryta jest warstewką starej żółtej grzybni . Należy ją zdrapać np. grubą igłą , gwoździem , drutem, płytko w wielu miejscach i resztki usunąć przepłukując wodą .Grzybnia w ciągu kilku dni regeneruje się i możemy ją prowokować do wydania następnego rzutu . W tym celu musimy uzupełnić zapas wody w kostce ,można to zrobić wstrzykują powoli wodę większą strzykawką  , bądź wbijając lejek w górną powierzchnię kostki i uzupełniać wodę w lejku , która stopniowo jest pochłaniana przez kostkę .Po wystarczającym uzupełnieniu zapasów wody kostka powinna ważyć około 1,8 - 2 kg .Następnie wracamy do początku cyklu uprawy czyli do fazy wiązania owocników pamiętając aby nie dopuścić do zasychania powierzchni grzybni.