Amatorska uprawa reishi

              

Ganoderma lucidum - Lakownica lśniąca

Autor opracowania : Krzysztof Biernacki

 

Lakownica lśniąca (Reishi) występuje w Polsce w warunkach naturalnych na drewnie drzew liściastych .Jest ona dość rzadka i zasługuje na ochronę .Jej owocniki są jednoroczne w odróżnieniu do innych gatunków lakownic, których owocniki na martwym drewnie mogą pozostawać nawet przez kilka lat .Owocniki Lakownicy lśniącej są płaskie prawie koliste lub nerkowate , na krótszym lub dłuższym bocznym trzonie .Kapelusz jest barwy czerwonej do wiśniowo-brązowej a starszy czerwono-brązowo-czarny, błyszczący jakby lakierowany

Brzeg owocnika jest  charakterystycznie jasny barwy białej lub żółtej . Miąższ jest twardy po wyschnięciu

zdrewniały . Grzyb wygląda jakby był wykonany z laki stąd też wzięła się jego polska nazwa .

Lakownica lśniąca jest powszechnie wykorzystywana w medycynie Wschodu .Chińczycy Japończycy , czy Koreańczycy uprawiają Lakownicę lśniącą – Reishi na dużą skalę i traktują jako zioło o właściwościach podobnych do żeń-szania . Nazywany jest przez nich „ drzewem życia ‘’ dającym zdrowie witalność i długie życie . W Chinach właściwości lecznicze Reishi znane są od prawie dwóch tysięcy lat .

 

dr hab. Marek Siwulski  

 


 

Zakładamy domową uprawę reishii

Do domowej uprawy reishi przeznaczone jest podłoże całkowicie zainkubowane i dojrzałe.

Poniższe fotografie przedstawiają kostki przeznaczone do uprawy amatorskiej
.

Dla osób nie mających doświadczenia w uprawie domowej grzybów, zalecana jest metoda uprawy polegająca na nie rozpakowywaniu worka z grzybnią . Reishi jest jednym z nielicznych gatunków którego grzybnia jest w stanie przerosnąć filtr biologiczny w worku i wytworzenie owocnika na jego zewnątrz .

 

  

Owocniki Reishi są bardzo odporne na suche warunki środowiskowe a pozostawienie nie rozszczelnionego worka z grzybnią zapewnia odpowiednią wilgotność podłoża a co za tym idzie wzrost owocników . Owocniki reishi zbieramy jeżeli na talerzykach  zaniknie charakterystyczna białe obrzeże i staną się całe brązowe.

Dla osób mających już pewne doświadczenie w domowej uprawie grzybów zalecane jest rozpakowanie worka poprzez odcięcie  jego górnej części zaraz poniżej linii zgrzewu .

 

Całość przykrywamy większą torbą foliową .Torbę foliową zdejmujemy 2-3 razy dziennie na 5-10 min i spryskujemy kostkę wodą oraz wewnętrzną powierzchnie torby.

OWOCOWANIE


Dorastanie owocników może odbywać się w temperaturze 20-25 C gdyż Reishi należy do ras ciepłolubnych i w tych temperaturach owocniki rozwijają się stosunkowo szybko . W tem . niższych proces ten jest powolniejszy .

 

ODPOCZYNEK I UZUPEŁNIANIE WODY 8-10 DNI

Po zebraniu owocników pierwszego rzutu ,powierzchnia podłoża pokryta jest warstewką starej zaschniętej grzybni . Należy ją zdrapać np. grubą igłą , gwoździem , drutem, płytko w wielu miejscach i resztki usunąć przepłukując wodą .Grzybnia w ciągu kilku dni regeneruje się i możemy ją prowokować do wydania następnego rzutu . W tym celu musimy uzupełnić zapas wody w kostce ,można to zrobić wstrzykują powoli wodę większą strzykawką , będą wbijając lejek w górną powierzchnię kostki i uzupełniać wodę w lejku , która stopniowo jest pochłaniana przez kostkę .Po wystarczającym uzupełnieniu zapasów wody kostka powinna ważyć około 2 – 2,5 kg .Następnie wracamy do początku cyklu uprawy czyli do fazy wiązania owocników Aby nie dopuścić do zasychania powierzchni grzybni, możemy ją przysypać cienką ( około 1-1,5 cm ) warstwą drobnego żwiru ( np. stosowanego w akwarystyce. )

 

Mycomed - Medicinal Mushrooms Biosystems