Amatorska uprawa shiitake

              

Lentinula edodes – Twardziak jadalny

                                                                                         

Autor opracowania : Krzysztof Biernacki 

 


I KROK 

Otrzymujecie Państwo worek z podłożem (tzw. kostkę ) do uprawy shiitake przerośnięte grzybnią dojrzałe i gotową do owocnikowania . Na 1-2 dni kostkę umieszczamy w miejscu gdzie będziemy prowadzili domową uprawę , nie rozpakowując worka . 

    

II KROK 

Rozpakowujemy kostkę za pomocą ostrego nożyka lub nożyczek .Odcinamy cześć worka powyżej powierzchni grzybni na rysunku nr 2 zaznaczone czerwoną przerywaną kreską , a następnie ostrożnie rozcinamy pozostałą cześć worka od góry w dół rys.3 i zdejmujemy całkowicie z kostki.

 

rys.2                                                        rys.3 

Rozpakowaną kostkę i umieszczamy we wcześniej przygotowanym w tym celu miejscu Dla niewielkiej uprawy, kostki możemy umieścić na podstawku , talerzyku i przykryć większym workiem foliowym pozostawiając przestrzeń pomiędzy powierzchnią kostki a ściankami worka . 

  

Ważne jest aby 2-3 razy dziennie worek foliowy zdejmować z nad kostki na 10-15 min a worek foliowy od wewnątrz spryskiwać wodą , co zapewni odpowiednią wilgotność 
dla grzybów . 

 

Po kilku dniach na kostce pojawiają się owocniki i w ciągu kilku dni osiągają 
wielkość odpowiednią do zbioru . W celu polepszenia procesu indukcji ( wiązania owocników ) dopuszczalne jest wystawianie kostki na zewnątrz budynku na noc (jeżeli jest to możliwe ) , dobowe wahania temperatury sprzyjają silniejszemu wiązaniu owocników , nawet jeżeli temperatura zewnętrzna jest w okolicach zera lub lekko ujemna. 

   

Owocniki odcinamy ostrym nożykiem równo z powierzchnią kostki , tak aby nie pozostawały resztki ogonka , które mogą być miejscem infekcji grzybami pleśniowym.

III KROK 

Po pierwszym tzw . rzucie następuje odpoczynek grzybni , kostkę pozostawiamy bez przykrycia w możliwie suchym miejscu żeby straciła na wadze do około 1,5 kg , przez około 7-10 dni . 
Następnie w celu uzyskania kolejnego rzutu kostkę moczymy w zimnej wodzie przez około 12-24 godzin aby uzyskała wagę zbliżoną do 3 kg .Kostka musi być całkowicie zanurzona w naczyniu w którym co pewien czas uzupełniamy wodę.

Po wyjęciu kostki z wody pozostawiamy ją na kilka godzin bez przykrycia workiem w celu osuszenia powierzchni kostki , następnie umieszczamy na talerzyku przykrywamy workiem i proces zaczyna się na nowo . Z kostki można uzyskać do 1,5 kg grzybów w 4-5 rzutach .