Amatorska uprawa yamabushi

              

Hericium erinaceus - Soplówka jeżowata

Instrukcję opracował  : - Krzysztof Biernacki

Konsultacje: Dr hab. Marek Siwulski

Soplówka jest grzybem uprawnym na szeroką skalę w Chinach oraz Japonii i ze względu na właściwości lecznicze, a także walory kulinarne -powszechnie spożywanym .Z powodu charakterystycznej budowy owocnika, który jest prawie kulisty i pokryty jakby sopelkami, nazywany bywa "małpią głową ", " lwią grzywą ", lub "brodą starca" .Barwa owocników różnych odmian uprawnych, może być biała, biało-różowa lub biało-brązowa . w Polsce soplówka występuje w warunkach naturalnych na drzewach liściastych . Jest jednak bardzo rzadka, dlatego znajduje się pod ochroną . 

                                                                                                     Dr hab.  Marek Siwulski 

Zakładamy domową uprawę Soplówki jeżowatej 

Do domowej uprawy solówki  przeznaczone jest podłoże całkowicie zainkubowane i dojrzałe. 

Poniższe fotografie przedstawiają kostki przeznaczone do uprawy amatorskiej .

1 KROK : Wiązanie owocników 7-10 dni 

Rozcinamy worek, tak jak  na poniższej fotografii. Miejsce nacięcia worka , zaznaczono czerwoną  przerywaną kreską .W ten sposób powstałe niby okno lekko odchylamy. aby grzybnia uzyskała dostęp powietrza . 

 

Worek z grzybnią umieszczamy w miejscu, gdzie możliwe jest utrzymywanie temp 10-20 C i wilgotności 85-95 % . W warunkach pokojowych można substrat przykryć większą torbą foliową , co zabezpieczy  grzybnie przed nadmierną utratą wilgotności .Do prawidłowego wytworzenia owocników, soplówka potrzebuje światła o intensywności 100-500 luksów przez 8-10 godzin na dobę .Grzybnia może przebywać w wyższej temperaturze np.  24 C i o oświetleniu o znacznie mniejszej intensywności, ale owocniki mają wtedy mniej zwarty  pokrój i  są gorszej jakości . 

Po około 7-10 dniach na powierzchni substratu pojawią się zawiązki grzybów . 

 

2 KROK : Dorastanie owocników  5-8 dni

Dorastanie owocników do pełnych rozmiarów jest bardzo szybkie i trwa z reguły 5-8 dni

Waga dobrze rozwiniętego owocnika może dochodzić do 1 kg .

W przypadku pojawienia się większej ilości owocników, na całej górnej powierzchni substratu, odcinamy całą górną powierzchnie worka, pozostawiając tylko część worka który tworzy jakby  doniczkę .

Brak odpowiedniej wilgotności może doprowadzić do zasuszenia owocnika soplówki 

 

Zbiór następuje w momencie w którym owocnik zaczyna miejscami przyjmować żółtawy kolor. Zbyt długie przetrzymywanie owocnika w fazie wzrostu , powoduje że nabiera on gorzkawego smaku .

 

KROK 3 : ODPOCZYNEK I UZUPEŁNIANIE WODY 8-10 DNI

Po zebraniu owocników pierwszego rzutu ,powierzchnia podłoża pokryta jest warstewką starej grzybni  . Należy ją zdrapać np. grubą igłą , gwoździem , drutem, płytko w wielu miejscach i resztki usunąć przepłukując wodą .Grzybnia w ciągu kilku dni regeneruje się i możemy ja prowokować do wydania następnego rzutu . W tym celu musimy uzupełnić zapas wody w kostce ,można to zrobić wstrzykując powoli wodę większą strzykawką  , bądź w wlewając szklanką, która stopniowo jest pochłaniana przez kostkę .Po wystarczającym uzupełnieniu zapasów wody kostka powinna ważyć około 1,8 - 2 kg .Następnie wracamy do początku cyklu uprawy czyli do fazy wiązania owocników pamiętając aby nie dopuścić do zasychania powierzchni grzybni. 

Galeria fotograficzna .