Sporządzanie nalewki z reishi

              

Wartość odżywcza Reishi w surowej postaci jest niska bez dalszego przetwarzania, dlatego też owocniki suszymy i następnie sporządzamy wyciągi wodne , lub wodno-alkoholowe . 
Owocniki reishi suszymy w temp. nie przekraczającej 40 C , lub metodą naturalną na słońcu’ 

1 .Przygotowanie owocników do sporządzenia naparu . 
Wysuszone owocniki reishi , aby mogły być maksymalnie wykorzystane muszą być bezwzględnie rozdrobnione. Przemielone przez maszynkę do mięsa , młynek lub starte na tarce , tylko miernie pokruszone źle się zaparzają (źle się ekstrahują nie tylko wodą, ale także innymi rozpuszczalnikami), co sprawia, że ich moc lecznicza nie jest wykorzystana lecz zmarnowana.

 

2. Naczynia do sporządzania naparów . 
Wyciągi wodne należy sporządzać w naczyniach szklanych lub w fajansowych, albo też w garnkach emaliowanych, które przeznaczamy tylko do tego celu. Nie wolno naparów, odwarów czy maceratów sporządzać w garnkach miedzianych, aluminiowych, niklowanych lub tych, które mają uszkodzoną emalię! 

 

3 . Sporządzanie wyciągów wodnych . 
Rozdrobnione owocniki reishi zalewamy wodą w proporcji 12-15 g reishi na litr wody i doprowadzamy do wrzenia , pozostawiamy pod przykryciem do całkowitego wystudzenia , Proces powtarzamy 3-4 krotnie pamiętając o uzupełnianiu wody . 
Do wody przechodzą między innymi kwasy organiczne i nieorganiczne, witaminy rozpuszczalne w wodzie (z grupy B, C, P, Q), sole, alkaloidy, garbniki, pektyny, śluzy, aminokwasy, glikozydy, częściowo niektóre barwniki i enzymy, a przede wszystkim beta-glukany . 

4. Sporządzanie wyciągów wodno-alkoholowych . 
Do naczynia gdzie znajduje się wywar łącznie z grzybami dolewamy alkoholu etylowego ( spirytus ) w takiej proporcji aby uzyskać odp. stężenie ( nie przekraczać 55% , wskazane 45% ) Całość nalewki pozostawiamy pod przykryciem na co najmniej2 tygodnie ) . Następnie klarowny płyn zlewamy do butelek . Mieszanina wody z alkoholem etylowym ma większą zdolność ekstrahowania niż poszczególne składniki wzięte osobno, zatem bardzo wartościowe są wyciągi wodno-alkoholowe. 

100 g ( paczka ) suszonego reishi ( 6 l nalewki ) - 80 zł    zamówienia   mycomed@grzyby.info

Mycomed - odrobina egzotyki w Twojej kuchni .